"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w ŻurawiczkachDziałania marzec / kwiecień 2014

W wiejskiej zagrodzie - W pierwszym tygodniu marca dzieci poznawały wybrane zwierzęta z wiejskiego podwórka.  Przedszkolaki wypowiadały się na temat zwierząt, rozpoznawały charakterystyczne odgłosy wydawane przez zwierzęta, wymieniały korzyści płynące z hodowli zwierząt, doskonaliły sprawność manualną poprzez wykonywanie różnych prac  plastyczno-technicznych. Odbyła się także wycieczka podczas której dzieci  podziwiały piękno przyrody oraz  poznały zwierzęta , które zamieszkują okolicę. Odwiedziły Panią Marię Rupart babcię naszego Pawełka, by tam z bliska przyjrzeć się hodowli kóz i królików . Dzieci mogły pogłaskać, nakarmić i poobserwować zwierzątka w ich naturalnym dla nich środowisku.

Dzień kobiet - Z tej okazji uczestniczyliśmy w apelu szkolnym zorganizowanym przez uczniów Szkoły im. sw. Brata Alberta w Żurawiczkach. W tym dniu chłopcy wręczyli koleżankom wykonane serduszka z bibuły zaś Michałek poczęstował wszystkie dzieci lizakami .

Marcowa pogoda – podczas tematu dzieci rozmawiały o charakterystycznych zmianach w przyrodzie jakie zachodzą w okresie przedwiośnia - o pierwszych wiosennych kwiatach, o powracających do nas ptakach. Określały pogodę oraz składniki pogody.   Poznały kalendarz pogody rozwiązywały zagadki o różnych elementach pogody. Słuchały i uczyły się  piosenki pt „Marzec czarodziej” i "Wiosenny walczyk". Rytmizowały przysłowie „W marcu jak w garncu” – poznając i rozumiejąc sens przysłowia malując w formie pracy plastycznej.

Wyruszamy na poszukiwanie wiosny - Dzieci szukały w marcu oznak zbliżającej się wiosny. Podczas spacerów obserwowaliśmy okoliczne ogródki i szukaliśmy  pierwszych wiosennych kwiatów. Dzieci poznały przebiśniega, krokusa, żonkila, pierwiosnka, fiołka. Wiedzą już jak wyglądają te kwiaty i które są pod ochroną. Na zajęciach bawiliśmy się w małych ogrodników i sadziliśmy fasolę, groch, rzeżuchę, owies , zioła i kwiaty  . Radości było wiele, dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tych zajęciach. Posadzone nasiona w pojemnikach umieściliśmy na parapecie okna, tworząc kącik przyrody. Przedszkolaki bardzo chętnie obserwowały wzrost nasion i podlewały rośliny. Poprzez założenie zielonego kącika przyrody nauczyły się dbania o posadzone rośliny oraz systematyczną pielęgnację. Obserwując wzrost kształtowały umiejętność wiązania przyczyn i skutków (sadzenie, podlewanie, wzrost rośliny).

Pierwszy dzień wiosny - powitaliśmy w dniu 21.03 .2014r . Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy kukłę marzannę, następnie w pochodzie wiosennym , przystrojeni w wiosenne kwiat przeszliśmy do ogrodu przedszkolnego z marzanna, by następnie ja spalić i pożegnać zimę .Dzieci zegnały zimę razem z uczniami Szkoły Podstawowej im. Brata Alberta w Żurawiczkach wypowiadając słowa: ,, Marzanno , Marzanno ty zimowa panno ciebie pożegnamy wiosnę przywitamy”.

A ja rosnę i rosnę  - przedszkolaki rozwijały swoją wiedzę na temat budowy ciała człowieka (kości, mięśnie, jama ustna , zęby, skóra), narządów wewnętrznych (serce, żołądek, płuca)  . Rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w wyglądzie człowieka po obejrzeniu zdjęć. Na zajęciach przedszkolaki miały także okazję zmierzyć się, zważyć, porównywały wzrost z innymi rówieśnikami. Wszystko zostało uwiecznione na specjalnie stworzonej tabeli. Wspólnie określiły kto jest najwyższy, kto najniższy, a także kto waży najwięcej i najmniej.Poznaliśmy odpowiedzi na pytania: po co jemy? Jak jedzenie wpływa na organizm? Co jeść, by zdrowo rosnąć? Postanowiliśmy  nauczyć  się  samodzielnie  przygotowywać  zdrowe  kanapki.  Działania  poprzedziła  rozmowa  na  temat  zachowania  higieny,  a  także  jedzenia  zdrowych  produktów.  Nie  lada  wyzwaniem  było  smarowanie  kanapek  tak,  by  nie  zrobić  w  chlebie  dziur.  Potem  ,, szło  jak  po  maśle ''.  Wielką  radość  sprawiło  dzieciom  układanie  na  kanapkach  kompozycji  z  ulubionych  produktów.  Po  minach  dzieci  widać  było,  że  kanapki  były  wyjątkowe.

Wizyta w Ośrodku Zdrowia - W dniu 27.03.2014 roku zgodnie z tematem prowadzonych zajęć przedszkolaki odwiedziły Ośrodek Zdrowia w Żurawiczkach. Miały okazję obejrzeć gabinet zabiegowy, lekarski. Zwiedzając Ośrodek, dowiedziały się, jak wygląda praca pielęgniarki. Pani Pielęgniarka mówiła o potrzebie szczepień profilaktycznych i badaniach kontrolnych. Przedszkolaki mogły wczuć się w rolę lekarza - słuchając bicia serca przez stetoskop. Największa ciekawość wzbudził ultrasonograf, elektrokardiogram, ciśnieniomierz. Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły laurkę w zamian dostały fantastyczne znaczki dzielnego pacjenta, strzykawkę i patyczek. Wycieczka była bardzo udana i interesująca.

Tradycje wielkanocne  - przygotowania do świat zaczynają się u nas od poznawania zwyczajów i symboli świątecznych, oglądania ludowych ozdób i różnych sposobów zdobienia pisanek.  Zatem tworzyliśmy pisanki na wiele sposobów, najprostszym z nich jest zanurzanie jajek w wodzie z barwnikiem. Zgodnie z tradycją także przygotowaliśmy swoje pisanki ozdabiając je owijką ,bibułą , farbami i flamastrami. Sprawiło to dzieciom  ogromną radość.
W dniu 16.04.2014r uczestniczyliśmy w apelu z okazji Świat Wielkanocnych zorganizowanych przez uczniów Zespołu Szkół św.Brata Alberta w Żurawiczkach po czym udaliśmy się na świąteczny odpoczynek.

Urodziny- w miesiącu kwietniu swoje 4 urodzinki świętował Pawełek Mikuła. Było bardzo słodko i wesoło . Życzymy  Pawełkowi spełnienia marzeń i dużo zdrowia J .

Ekologia to ważna sprawa – ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy powinni dbać. Dbając o środowisko pamiętamy o segregowaniu śmieci i zbiórce surowców wtórnych.  W naszym przedszkolu dbamy o środowisko przyrodnicze i chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej. Dlatego też uczyliśmy się segregować śmieci na makulaturę , metal, szkło bezbarwne, kolorowe. Dzięki nam przez chwile będzie czysto, a ziemia odetchnie z ulgą.

Polska moja Ojczyzna – podczas tego tematu poruszyliśmy tematykę związaną z naszą ojczyzną. Dzieci przypomniały sobie podstawowe informacje dotyczące naszego kraju, próbowały śpiewać hymn Polski stojąc na baczność i trzymając w ręku flagę Polski, którą samodzielnie wykonały. Przedszkolaki  dowiedziały się jak wygląda mapa Polski, gdzie znajduje się Morze Bałtyckie, góry, Wisła, a także miejscowość , w której mieszkamy- Żurawiczki oraz nasza stolica- Warszawa. Uczyliśmy się wierszy , piosenek , tańców narodowych. Na zakończenie tematu braliśmy czynny udział w apelu poświeconym z okazji ,,Konstytucji 3 Maja ”. Dzieci wykonały taniec ,, Kujawiak „ oraz recytowały wiersz pt: ,,Kto ty jesteś?”.

Monika Wołoszyn

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego