"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1Działania listopad / grudzień 2013

      "Witamy ponownie. Chcemy opowiedzieć co ciekawego działo się w naszym przedszkolu w ostatnich dwóch miesiącach.

      "Pada deszcz" to listopadowy temat naszych badań. Rozpoczęliśmy omawianie go od burzy mózgów "Skąd się bierze deszcz?", następnie poprzez doświadczenia z parą wodną sami wytworzyliśmy deszczowe krople a poprzez zabawy badawcze poznawaliśmy różne właściwości wody: badanie co pływa a co tonie, przyjmowanie przez wodę różnych kształtów (przelewanie wody), barwienie wody różnymi materiałami itp. Przedszkolaki poznały wygląd i budowę parasola a także wypowiadały się na temat "Co można robić kiedy pada deszcz?", "Jak należy się ubrać na deszczowy spacer?". Do zabaw ruchowych wykorzystaliśmy kolorowe parasole przyniesione przez dzieci. Największą radość przedszkolakom sprawiły tańce z parasolami i zabawa pt. "Kto się skrył pod parasolem"

     Kiedy poznaliśmy deszcz zajęliśmy się kolejnym zjawiskiem atmosferycznym często występującym podczas jesiennej aury – wiatrem. Przedszkolaki poznawały różne rodzaje wiatru poprzez zabawy badawcze: dmuchy, podmuchy, dęcia w kawałki papieru różnej wielkości i grubości, rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych z płyty, wyszukiwanie słów do zagadnienia: "co mogą robić wiatr, deszcz" na podstawie wiersza "Co robi wiatr?" i liczne zabawy ruchowe oraz ćwiczenia plastyczne związane z tematem. Dzieci wypowiadały się też na temat dobrych i złych stron wiatru: pomaga suszyć pranie, porusza skrzydła wiatraka produkującego prąd, roznosi nasiona ale też niszczy domy zrywając dachy, łamie drzewa itp. . W związku ze zbliżającą się zimą zajmowaliśmy się też dbaniem o swoje zdrowie. Przedszkolaki zapoznały się z domowymi sposobami leczenia przeziębienia, odwiedziliśmy też pobliską aptekę gdzie dzieci poznały pracę aptekarza oraz zapoznały się z wyposażeniem apteki.

     Kolejny temat omawiany w listopadzie to "Co robią zwierzęta jesienią?". Przedszkolaki zapoznały się z wybranymi zwierzętami przygotowującymi się do zimy( wiewiórka, niedźwiedź, jeż). Rozwiązywały zagadki słowne dotyczące tych zwierząt, wymieniały sposoby gromadzenia zapasów przez  zwierzęta( zakładanie spiżarni z zapasami i gromadzenie tłuszczu pod skórą) oraz poznały nazwy domów różnych zwierząt np.: gawra, dziupla, norka, kotlinka, kupka suchych liści, żeremie.

     Listopad to również czas zabawy, jest nią wigilia św. Andrzeja. Jest to dzień zarezerwowany na różne wróżby związane z "miłością i przyszłością".

"Andrzejkowe mamy święto,
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży"

      "Duży czy mały - każdy lubi wróżby i kabały. Dlatego tak licznie przyszliśmy w wigilię imienin Andrzeja 28 listopada do przedszkola na tańce, wróżby i inne magie .Stosowne rekwizyty oraz piękne przebrania wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb. Zabawę rozpoczęliśmy od wrzucenia do wody grosika na szczęście.  Wszyscy byliśmy ciekawi co przyniesie nam przyszłość. Dzieci dowiedziały się jakie będą w przyszłości, poprzez zakręcenie butelką na magiczne gwiazdki i przedmioty. W dużym koszu ukryte były przedmioty, które mówiły nam o tym jakie będzie nasze życie w przyszłości: Cukierek" – życie słodkie i przyjemne….  Odczytywałam  wróżby dotyczące zawodów, znaczenie wybranych przez dzieci kolorów. Ten, kto znał cyfry, mógł dowiedzieć się, co oznacza dla niego ta jedna, wylosowana. Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm dziecięcych piosenek. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Przedszkolaki wiedzą jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.

Do przedszkola na paluszkach
andrzejkowa przyszła wróżka
Przyniosła magiczną kulę -
przepędziła szarą chmurę!
Różdżką pomachała 
uśmiechy wyczarowała!
Hokus pokus  Czary  mary
Czy to są prawdziwe czary?
Czy to jest poważna sprawa?
Nie, to tylko taka wesoła zabawa!

     Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zaproszono na słodki poczęstunek. Zobaczymy komu i czy spełnią się wróżby, ale i tak zabawa była na 102.

     Kolejny miesiąc to grudzień, który w przedszkolu ma wymiar nieco inny niż pozostałe miesiące roku. Tematyka poruszana na zajęciach, związana z mikołajkami i świętami Bożego Narodzenia powoduje, że wszyscy czujemy się jakoś dziwnie tajemniczo i bajecznie, a jednocześnie jesteśmy lepsi, wrażliwsi i szczęśliwsi niż zwykle.

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy

     Tak śpiewały 6 grudnia dzieci w Adamówce w oczekiwaniu na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Tego dnia w naszym przedszkolu od rana było bardzo "mikołajkowo" i radośnie.  Oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Święty Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Wszystkie dzieci podziękowały za paczki i pożegnały Mikołaja. Następne odwiedziny za rok. Dzieci już nie mogą się ich doczekać.

     Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc Mikołajowi w przygotowaniu pięknych prezentów. Bez Was ta uroczystość by się nie udała.

     W grudniu powitaliśmy nową porę roku zimę. Podczas realizacji tego tematu starsze dzieci przypomniały sobie, a młodsze nauczyły się nazw pór roku i kolejności w jakich do nas przychodzą. Dzięki temu że za oknami na pewien czas zrobiło się biało mogliśmy wspólnie zapoznać się z podstawowymi właściwościami śniegu i lodu. Sprawdzaliśmy czy śnieg jest czysty i omawialiśmy sposoby ubierania się stosownie do odpowiedniej pory roku.

     I tak oto wielkimi krokami zbliżały się do nas Święta Bożego Narodzenia. Na samą myśl o wspaniałej, rodzinnej atmosferze, kolacji wigilijnej i śpiewanych w gronie najbliższych kolędach, wszystkim robi się ciepłej na sercu. Ten nastrój udzielił się nam też w przedszkolu, gdzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy, przygotowywaliśmy dekoracje bożonarodzeniowe omawialiśmy tradycje i zwyczaje związane ze świętami. Zwieńczeniem tych zajęć było wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń świątecznych.

     Obecnie przygotowujemy się do powitania Nowego 2014 Roku i w związku z tym składamy wszystkim życzenia:


Niech w Nowym Roku świat będzie dla Was
pełen ciepła, radości i przyjaciół,
a w Waszych domach niech nigdy nie zabraknie
miłości i zrozumienia.


Bożena Łopuch

najnowsze działania
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego